zgolawloski.pl

Blog tematyczny o urodzie, modzie i rozwoju osobistym

Zdrowie

Chirurgiczne usuwanie zęba – kiedy jest niezbędne?

Chirurgiczne usuwanie zęba – kiedy jest niezbędne?

Zęby można usuwać z wykorzystaniem tradycyjnych technik, jednak w określonych przypadkach wskazane jest przeprowadzenie w tym celu zabiegu chirurgicznego. Kiedy wskazane jest chirurgiczne usuwanie zębów? Na czym polega taki zabieg?

Na czym polega usuwanie zębów chirurgicznie?

Zabieg chirurgicznego usuwania zębów polega na przeprowadzeniu miejscowego zabiegu w celu usunięcia zęba, gdy jego wyrwanie nie jest możliwe za pomocą szczypców, kleszczy stomatologicznych.

W trakcie zabiegi chirurgicznego usuwania zębów chirurg stomatologii wykonuje wtedy rozcięcie w dziąśle, a następnie usuwa ząb, który również może być wtedy podzielony na mniejsze części, które są łatwiejsze w ekstrakcji. Po zabiegu zaszywa się ranę.

Chirurgiczne usuwanie zębów – kiedy jest prowadzone?

Istnieje szereg wskazań do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego usuwania zębów. W jakich przypadkach jest on konieczny?

Przede wszystkim zabiegi te wykonuje się wtedy, gdy zęba nie można usunąć standardową metodą ze względu na jego położenie. 

Dotyczy to głównie zębów zatrzymanych, czyli takich, które nie wyrosły i zatrzymały się w dziąśle. Wtedy ząb może być też nieodpowiednio położony, na przykład poziomo, powodując nacisk na okoliczny ząb. To częsty problem w przypadku ósemek – wskazuje chirurg stomatolog (stomatologiaswiatkowska.pl).

 Również zabieg tego typu konieczny będzie do przeprowadzenia wtedy, gdy ząb ma nietypowe korzenie, dlatego też jego usunięcie zwykłymi metodami nie jest możliwe, ponieważ mogłoby to spowodować uszkodzenie dziąseł czy okolicznych zębów.

Chirurgiczna ekstrakcja prowadzona jest ponadto wtedy, gdy już wcześniej doszło do uszkodzenia zęba, na przykład pacjent ma tylko jego część lub sam korzeń. Ząb może być też wtedy zbyt kruchy, aby usunąć go standardową metodą. Wykorzystuje się zatem zabiegi chirurgiczne.

Czy chirurgiczne usuwanie zębów boli?

Zabiegi tego typu prowadzone są w znieczuleniu, dlatego też pacjent nie odczuwa wtedy żadnych dolegliwości bólowych. 

W przypadku pacjentów z dentofobią, czyli takich, którzy panicznie boją się dentysty, można też wykorzystać gaz rozweselający, który poprawia samopoczucie, a także leczenie stomatologiczne w narkozie, czyli w znieczuleniu ogólnym.

Gdzie można wykonać chirurgiczne usuwanie zębów?

Zabiegi tego typu są obecnie refundowane przez NFZ, niemniej jednak większość pacjentów woli skorzystać z nich w gabinetach prywatnych.

Prywatne gabinety oraz kliniki stomatologiczne prowadzą zabiegi profesjonalnie i mogą od razu zaoferować wtedy kompleksową obsługę. Obejmuje ona także wykonanie dodatkowo zdjęć RTG, które pozwalają na określenie położenia zęba. Jest to niezbędne w celu zaplanowania ekstrakcji przez stomatologa.

Również w prywatnych gabinetach można skorzystać z nowoczesnych metod znieczulenia, na przykład znieczulenia komputerowego, leczenia pod narkozą oraz z gazu rozweselającego.

Adresy gabinetów zajmujących się leczeniem stomatologicznym w tym zakresie można znaleźć w internecie już teraz i natychmiast zapisać się na wizytę w krótkim terminie.

Udostępnij