zgolawloski.pl

Blog tematyczny o urodzie, modzie i rozwoju osobistym

Zdrowie

Czym jest czarny osad na zębach?

Czym jest czarny osad na zębach?

Wiele osób skarży się na czarny osad na zębach. W takim przypadku najlepiej udać się do kliniki stomatologicznej w celu diagnostyki. Warto dowiedzieć się, dlaczego pojawia się czarny osad na zębach.

Problem czarnych zębów

Odkładające się na powierzchni zębów złogi resztek pokarmowych przyczyniają się do pojawienia płytki nazębnej, która z czasem ulega procesowi wapnienia. Powstaje przez to kamień nazębny, który jest trudny do usunięcia. W takim przypadku zalecana jest higienizacja zębów. Warto dowiedzieć się, dlaczego kamień na zębach często jest koloru czarnego. Najlepiej udać się oczywiście do gabinetu stomatologicznego. Okazuje się, że kamień nazębny to przytwierdzony do powierzchni zębów złóg, który jest bardzo ciężki do usunięcia w czasie standardowego szczotkowania zębów. Należy wiedzieć o tym, że powstaje on w procesie mineralizacji nagromadzonej płytki bakteryjnej, która jest bardzo szkodliwa. Podczas codziennej aktywności resztki pokarmu pozostają na zębach, przeważnie na linii dziąseł, a ponadto w trudnodostępnych przestrzeniach międzyzębowych. Warto wiedzieć o tym, że tworzą one bardzo lepki osad. Mowa oczywiście o płytce nazębnej, która jest bezbarwna bądź mlecznobiała. Jeżeli natomiast nie zostanie ona usunięta właściwie szybko, czyli najlepiej w ciągu paru godzin od spożycia pożywienia, staje się świetną pożywką dla rozwoju wszelakich drobnoustrojów. Przede wszystkim mowa tutaj o bakteriach próchnicotwórczych.

Jak pozbyć się czarnego osadu na zębach?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że stopniowo nagromadzony osad ulega procesowi zwapnienia, co czyni go o wiele twardszym oraz trudniejszym do samodzielnego usunięcia z zębów. Dlatego oferowane są zabiegi higienizacji zębów. W ten sposób można łatwo pozbyć się kamienia nazębnego. Dzięki temu czarne zęby już nie będą problemem. Z tego powodu warto udać się do renomowanej kliniki stomatologicznej. Trzeba dodać, że powstawaniu kamienia nazębnego przede wszystkim sprzyja niski poziom higieny jamy ustnej. Do tego trzeba również dodać skład śliny oraz przyjmowane leki. Innym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu czarnego osadu na zębach jest wiek pacjenta.

Czarny osad na zębach

Sporo osób nie wie, dlaczego kamień na zębach jest czarny. Warto wiedzieć, że zabarwienie kamienia nazębnego ściśle zależy od jego rozmieszczenia w jamie ustnej. Co też bardzo ważne, wpływ na barwę ma również czas, w jakim się gromadził na zębach. Specjaliści wskazują, że im dłużej osad zalega na powierzchni zębów, a także w przestrzeniach międzyzębowych, tym jego barwa jest jeszcze intensywniejsza. Dlatego wiele osób skarży się na czarne zęby. Są one bardzo nieestetyczne i w takim przypadku jedynym ratunkiem jest udanie się do kliniki stomatologicznej celem przystąpienia do zabiegu higienizacji zębów. Tego typu zabiegi dostępne są w Polsce w bardzo przystępnych cenach. W przypadku, kiedy twardy osad powstanie poddziąsłowo, jego wygląd jest o wiele ciemniejszy. Dlatego pacjenci skarżą się wtedy na czarne zęby, co jest bardzo nieestetyczne.

Udostępnij