Jedna z najważniejszych koncepcji rozwoju osobistego – samoakceptacja. Pozornie może nam się wydawać, że nie jest to klucz do szczęśliwego życia. Okazuje się jednak, że problemy z samooceną mogą silnie wpływać na rzeczywistość, którą tworzymy wokół siebie. Jak zaakceptować siebie i po co? Dowiesz się tego w naszym artykule.
Co to jest samoakceptacja?
Samoakceptacja to postawa, która charakteryzuje się naturalną pewnością siebie. Polega na budowaniu własnej wartości i akceptowaniu nie tylko swoich zalet, ale także i wad. To rozpoznanie swoich zdolności, osiągnięć oraz ograniczeń i pogodzenie się z nimi. Dbanie o tę akceptację to jeden z głównych elementów troski o swoje zdrowie psychicznie. To przepis, aby w swoim życiu osiągnąć harmonię oraz spełnienie. Jeśli chcemy żyć ze sobą w zgodzie, musimy nauczyć się jak zaakceptować siebie.
Samoakceptacja – dlaczego jest to trudne?
Wiele z nas boryka się w swoim dorosłym życiu ze strachem przed odrzuceniem. Zależy nam na byciu lubianym i akceptowanym przez ogół społeczeństwa. Często czujemy że nie jesteśmy wystarczające, aby to osiągnąć. Widzimy i wytykamy sobie nasze wady. Walczymy ze sobą, żeby się zmienić i dostosować. Nie akceptujemy siebie, dlatego że boimy się, że inni nie zaakceptują nas.
Bardzo często nasz brak samoakceptacji wynika z porównywania się do otoczenia. Szukamy potwierdzenia naszej wartości w innych ludziach lub uzależniamy ją od cech, któe postrzegamy innych. Jesteśmy dla siebie bardziej ostre, kiedy nie nasze porównanie z innymi wypada na niekorzyść dla nas.
Często brak samoakceptacji można zauważyć gołym okiem w osobach nam bliskich. Będzie się nam objawiać problemami z komunikacją. Takie osoby często mogą przybierać defensywną postawę oraz może im brakować asertywności. Często nie będą wykazywać zaangażowania lub uwagi. W ekstremalnych sytuacjach możemy spotkać się z fobią społeczną u takich osób.
Jak zaakceptować siebie?
Jedna z głównych cech, którą powinnaś u siebie zauważyć, kiedy zaczniesz pracować nad samoakceptacją jest pewność siebie. Proces budowania w sobie tego poczucia jest konieczny i będzie wymagał czasu. Sprawi to, że nie będziemy postrzegać naszej wartości przez pryzmat czynników zewnętrznych. To kim jesteśmy i co stanowi, nie będzie zależne od naszej obecnej pracy, sytuacji życiowej czy samopoczucia. Budowanie w sobie pewności siebie, pomoże nam podnieść się po porażkach oraz nie dopuści do nas tak mocno goryczy popełnionych błędów.
Naukę samoakceptacji powinnaś zacząć od pogodzenia się ze zmianą. Najprostszy na to sposób to akceptacja obecnego stanu i przyjęcie, że kiedyś ulegnie on transformacji. Przez brak akceptacji na tę sferę życia, skazujemy się na niekorzystne dla nas stany emocjonalne, a często nawet je wzmacniamy poprzez upartość i złość.
Kolejnym ważnym elementem w budowaniu naszego poczucia wartości jest nasza motywacja. Nie pozwólmy sobie budować naszej samoakceptacji przez poczucie niższości oraz nienawiści do samej siebie. Praca nad sobą powinna wynikać z troski o swoje zdrowie psychiczne i starania się o lepsze życie, a nie z przemocowego i opresyjnego stosunku do samej siebie. Kiedy nauczmy się być dla siebie dobre, miłość i akceptacja samej siebie powinna przyjść nam z łatwością.