zgolawloski.pl

Blog tematyczny o urodzie, modzie i rozwoju osobistym

UrodaZdrowie

Dlaczego powstają białe plamy na zębach?

Dlaczego powstają białe plamy na zębach?

Nie każdy może pochwalić się idealnymi zębami. Mogą pojawić się na nich różne przebarwienia, osady, ubytki, białe plamy. Nie należy bagatelizować zmian powstałych na powierzchni szkliwa, bo mogą one świadczyć przykładowo o kamieniu nazębnym, rozwoju próchnicy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do stomatologa, który oceni stan uzębienia, postawi diagnozę i w razie potrzeby dobierze odpowiednią metodę leczenia. Białe przebarwienia na zębach świadczą o niedoborach wapnia, fluorozie lub hipoplazji.

O czym świadczą białe plamy na zębach?

Mówi się, że fluor jest niezwykle ważny, bo wzmacnia szkliwo, chroni przed powstawaniem ubytków w zębach i rozwojem próchnicy. Trzeba jednak wiedzieć, że nadmiar tego pierwiastka jest niekorzystny. Jeśli ktoś ma białe plamki na zębach lub wręcz białe smugi, to może świadczyć to o fluorozie. Najczęściej zmagają się z tym osoby, które piją wodę ze sporą zawartością fluoru. Jest też go dużo w herbacie. Jeśli jeszcze dodatkowo stosuje się pastę z fluorem, to niestety może dojść do zbyt dużego stężenia tego pierwiastka. Charakterystyczne dla fluorozy jest wystąpienie na szkliwie kredowo-białych przebarwień. Najczęściej nie stanowi to większego zagrożenia dla zębów. Białe plamki stają się defektem estetycznym. Można przykładowo zdecydować się na wybielanie zębów lub zastosowania licówek.

Z czego wynikają białe przebarwienia na zębach?

Za powstanie białych przebarwień na zębach mogą odpowiadać niedobory wapnia. Świadczy to o odwapnienie szkliwa. Trzeba jednak uważać, bo może dojść nawet do rozwoju próchnicy. Należy wybrać się do stomatologa w celu potwierdzenia przyczyny powstania białych śladów na zębach. Nie wolno lekceważyć demineralizacji szkliwa, bo wiąże się to z jego osłabieniem i zwiększoną wrażliwością. Staje się także podatne na działanie kwasów i bakterii próchnicowych. Jeśli dojdzie do rozwoju próchnicy, to niestety konieczne stanie się wdrożenie leczenia protetycznego, co oczywiście nie będzie niczym przyjemnym. W przypadku wystąpienia dużych ubytków często stosuje się specjalne kompozyt stomatologiczne, dzięki któremu możliwe staje się odbudowanie szkliwa i cieszenie ładnym uzębieniem.

Skąd te białe plamy na szkliwie?

Za białe przebarwienia na zębach może odpowiadać hipoplazja. Mowa jest tutaj o niedorozwoju szkliwa, co wynika głównie z deficytów żywieniowych. Jeśli ktoś źle się odżywia, nie dostarcza organizmowi składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, to może dojść do hipoplazji. Inną przyczyną są choroby układu pokarmowego, które również skutkują niedoborami witamin i minerałów. Nawet przyjmowanie niektórych leków działa niekorzystnie na szkliwo i sprzyja rozwojowi hipoplazji. Konieczne staje się zastosowanie leczenia protetycznego, aby uchronić się przed erozją szkliwa, nadwrażliwością, próchnicą. Nieleczona hipoplazja sprawia, zęby stają się podatne na kruszenie i skłonne do wypadania. Może wobec tego dojść do całkowitej utraty uzębienia, więc należy temu przeciwdziałać.

Udostępnij